سیم وکابل, کابل مفتول, مقالات

کابل مفتول

کابل مفتولی

اولین کابل های تولید شده در بازار کابل مفتولی یا نیمه افشان NYY بوده است که از به هم تاباندن چند رشته سیم مفتولی تولید شدند. میزان انعطاف پذیری این کابل ها به نسبت کابل های افشان کمتر است اما هدایت جریان برق را به خوبی انجام می دهند. به این نوع کابل ، کابل خشک یا سخت هم می گویند، یکی از مناسب ترین هادی های موجود برای ساخت کابل های نیمه افشان مفتولی مس است، اما گاهی اوقات به دلیل قیمت این هادی یا مقاومت و سایر ویژگی ها می توان از آلومینیوم هم استفاده کرد.

کابل‌ مفتول بر اساس نوع سیم مفتول کار شده و مقاومتشان به دو دسته کلی تقسیم می شوند. دسته اول کابل هایی با ولتاژ اسمی 300 تا 500 ولت با سطح مقطع 0.5، 0.75 و 1 میلی متر و دسته دوم کابل مفتول با ولتاژ اسمی 450 تا 750 ولت با سطح مقطع بیش از 1 میلی متر.

دسته ای از کابل‌ مفتول نصب ثابت به کابل های برق NYY معروفند، درون سیم های NYY به وسیله یک لایه زره محافظ مسلح گردیده. این زره می تواند از جنس مس یا آلومینیوم باشد. شاید برایتان این سوال پیش بیاید که دلیل نام گذاری کابل NYY چیست؟ در پاسخ باید گفت طبق استاندارد VDE برای ساخت سیم و کابل هر حرف بیانگر ویژگی خاصی از محصول است که در اینجا حرف N نام کابل و حرف Y نشان دهنده عایق به کار رفته که از جنس PVC می باشد.

ویژگی کابل مفتول

در کابل های دفنی که در زمین خوابانده می شود استحکام و مقاومت کابل مفتول بیشتر از انعطاف پذیری آن مد نظر است، به همین دلیل استفاده از کابل‌های مفتول یا خشک NYY و NYRY کار عاقلانه تری خواهد بود. در مورد کابل های نیمه افشان می توان گفت این کابل ها از نظر ویژگی های ساخت مابین کابل‌ مفتولی و افشان و بیشتر در دسته کابل های مفتول قرار می گیرند. کابل های نیمه افشان را از به هم تاباندن چند رشته سیم مفتول به دست می آورند و از آنها برای سطح مقطع بالاتر از 6 میلیمتر استفاده می کنند.

این نوع کابل ها فرم پذیری خوبی دارند اما به دلیل تمایل الکترونها برای حرکت در سطح خارجی سیم و کابل ، بعد از مدتی شاهد اثر پوسته ای و شکنندگی آنها خواهیم بود. کابل های نیمه افشان یا کابل NYY در صنعت تعاریف مختلفی دارد که در حد امکان در این مقاله آن ها را بازگو می کنیم. از مهم ترین کاربرد های سیم مفتول خشک به دلیل استحکام و مقاومت بیشتر می توان به ساخت تابلو های برق، تولید و توزیع برق در نیروگاه ها، کابل کشی داخل ساختمان، کابل کشی در لوله های خرطومی و ساده و برای مکان های بسته و مرطوب اشاره کرد.

کابل مفتولی برق

یکی از مهم ترین کاربردهای کابل مفتول استفاده از آن برای انتقال جریان برق است. از این نوع کابل در برق NYY که به اختصار کابل برق هم می گوییم برای اتصال دو یا چند وسیله و انتقال سیگنال های الکتریکی بین آنها استفاده می شود. کابل‌ مفتول برق NYY از خود یک میدان الکترو مغناطیسی تابش می کنند، تابش این میدان بر روی سایر کابل هایی که اطراف سیم NYY باشند تاثیر منفی گذاشته و در نحوه انتقال سیگنال و کار آنها تداخل ایجاد می کند.

به همین منظور و برای جلوگیری از تابش میدان الکترو مغناطیسی کابل NYY از چندین راه مختلف استفاده می کنند. اولین روش استفاده از کابل مفتول برای مسیرهای کوتاه و کم بوده که متاسفانه نمی توان آن را در هر شرایطی به کار برد. در روش دوم که بهترین روش جایگزین هم هست  و به آن روش طراحی محافظ می گویند، کابل های NYY را شیلد دار کرده و با اطمینان خاطر در هر طول مسیری از آن استفاده می کنند.

برای اطلاعات بیشتر در رابطه با روش های ساخت کابل مفتول شیلددارمیتوانید مراجعه فرمایید.

روش دیگر استفاده از هندسه کواکسیال در طراحی کابل NYY است. استفاده از این روش برای کاهش اثرات میدان مغناطیسی در فرکانس های پایین است. روش آخر هم استفاده از دو سیم با طول متناوب برای جلوگیری از تابش میدان مغناطیسی در کابل مفتول برق است.

داشتن طول متناوب برای دو سیم مفتول باعث ایجاد ولتاژ متضاد در طول کابل و از بین رفتن اثر میدان مغناطیسی موجود می شود. هر کدام از روش های گفته شده مزایا و معایب خاص خود را دارد و با توجه به نوع کاربرد کابل مفتول NYY می توان آنها را به کار برد.

کابل مفتول مسی

هادی کابل مفتول نصب ثابت NYY طبق استانداردهای ملی یا باید در گروه 1 (هادی تک مفتولی) یا گروه 2 ( هادی نیمه افشان) قرار گیرد. کابل نیمه افشان مسی بر اساس ولتاژ نامی خود به دو دسته تقسیم می شود:

  • سیم مفتولی نیمه افشان با ولتاژ اسمی 300 تا 500 ولت
  • سیم مفتول نیمه افشان با ولتاژ اسمی 450 تا 750 ولت

تفاوت های زیادی بین سیم مفتول و افشان وجود دارد. از جمله:

1- میزان انعطاف پذیری که در کابل افشان بیشتر از کابل خشک است و باعث استفاده بیشتر کابل های افشان در مواردی مانند پریزهای برق صنعتی که کابل به صورت مکرر پیچیده می شود خواهد بود.

2- اختلاف مقاومت اهمی که در کابل مفتولی بیشتر از کابل افشان است. دلیل آن هم پیچش بیشتر تارهای کابل افشان به نسبت کابل مفتولی است. مثلا هادی مفتولی با سطح مقطع 6 میلی متر در دمای 20 درجه مقاومت 3.08 اهم دارد اما این مقدار در کابل مفتول به عدد 3.3 می رسد.

3- کابل مفتولی در برابر خوردگی و ساییدگی مقاومت بیشتری دارد.

4- احتمال اتصالی کمتر در سیم مفتولی به دلیل یکپارچگی ساختار هادی

5- خاصیت شکنندگی که در سیم خشک بیشتر از سیم افشان است.

اگر مایل هستید تا تفاوت های کابل افشان و مفتول را بدانید ، در مشخصات کابل های افشان این نکات را مشاهده کنید.

اگر چه برای ساخت کابل مفتول NYY و رنگ های استفاده شده در روکش آنها استانداردهای خاصی وجود دارد اما به صورت کلی رنگ بندی این محصولات بر اساس خواسته مشتری قابل تنظیم است. گروه سینا نوین با سالها تلاش و تجربه در این زمینه به عنوان یکی از نوآوران این عرصه در خدمت شماست.

کابل مفتولی تک رشته

دسته ای از کابل‌ مفتول به کابل های تک رشته معروفند؛ از این کابل برای توزیع برق در ولتاژ های کم و به صورت نصب ثابت در زیر زمین، تاسیسات ساختمان، داخل آب و سایر محیط هایی که امکان صدمه و ضربات فیزیکی وجود دارد می توان استفاده کرد.

اگر بخواهیم قیمت کابل مفتول تک رشته  را با کابل مفتول چند رشته آن مقایسه کنیم، مسلما قیمت کابل های تک رشته کمتر خواهد بود. دلیل آن هم استفاده کمتر از هادی مس یا آلومینیوم و پردازش کمتر کابل است.

تنها نکته منفی که در مورد کابل های نیمه افشان تک رشته NYY وجود دارد انعطاف پذیری بسیار پایین آنهاست. پیامد این عیب افزایش احتمال خستگی کابل به مرور زمان و عدم استفاده از آن در کارهایی که به قدرت خمش بالا نیاز دارد شده است.

به صورت کلی تفاوت های عمده میان کابل مفتول تک رشته و چند رشته را می توان به این صورت برشمرد:

  • هزینه بیشتر کابل چند رشته در مقابل کابل مفتول تک رشته
  • انعطاف پذیری بیشتر کابل چند رشته
  • سطح مقطع کابل های چند رشته به نسبت کابل های تک رشته بیشتر است و رابطه عکسی با میزان مقاومت کابل مفتول ایجاد می کند.

جدید ترین محصولات فروشگاه سینا نوین :

کابل مفتولی تک رشته

کابل مفتولی 2*6

کابل مفتولی 2*6 در دسته کابل های سبک قرار می گیرد. کابل مفتول دارای 2 رشته که سطح مقطع هر کدام 6 میلی متر است می باشد. از کابل مفتول برای کابل کشی داخل و خارج ساختمان به صورت توکار یا روکار می توان استفاده کرد. کابل مفتول 2*6 برای کابل کشی های صنعتی هم قابلیت استفاده را دارد. از این کابل برای محیط های خشک و مرطوب به راحتی می توان استفاده کرد. البته باید توجه کنید کابل NYY در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرد و همچنین استفاده کابل بدون روکش و کاربرد مستقیم زیر بتن هم تحت هیچ شرایطی پیشنهاد نمی شود.

روکش کابل مفتولی 2*6 از PVC نوع C است و ولتاژ اسمی 300 تا 500 ولت را دارد. بر طبق استانداردهای موجود، برای جلوگیری از افت ولتاژ، هر چه مسافت افزایش می یابد باید جریان کمتری از کابل مفتول عبور داده شود. از کابل نیمه افشان برای سیم کشی در تابلوها و توزیع کننده های برق و به صورت کلی در لوله های خرطومی و زیر گچ استفاده می شود. قطر هادی های نیمه افشان مفتول بین 1.04 تا 2.85 است و کابل مفتول در کلاس گروه 5 قرار می گیرند.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *