وبلاگ

سیم وکابل, کابل شیلدار, مقالات

کابل قدرت شیلدار و مشخصات آن

مطالعه مقاله کابل قدرت شیلدار و مشخصات آن

ما در این مقاله از سیم و کابل سینا نوین  درباره کابل قدرت شیلدار توضیح دادیم همراه ما باشید.

یکی از مهم‌ ترین ابزار انتقال انرژی و داده‌ ها در جهان امروز کابل‌ های مختلف است. امروزه انرژی الکتریکی پر مصرف‌ ترین انرژی در دنیاست و هیچ نقطه‌ای از دنیا بدون آن قابل تصور نیست. انتقال انرژی الکتریکی و انتقال داده‌ها هم بدون وجود کابل‌های برق، مانند کابل قدرت شیلدار ممکن نیست. Shield در زبان انگلیسی به معنای سپر و محافظ است. در واقع کابل شیلددار به معنای کابلی است که دارای سپر محافظتی از جنس مس یا ماده دیگر در داخلِ کابل است.

انواع کابل قدرت شیلدار در تابلوهای توزیع برق، نیروگاه‌های برق، کنتورهای برق خانگی و روشنایی خیابان و… کاربرد دارد. همچنین از کابل قدرت شیلدار می‌توان در زیر خاک، درون آب و هر جایی استفاده کرد که نیازمند حفاظت الکتریکی و مکانیکی بیشتری است. مجتمع صنایع سیم و کابل سینا نوین  یکی از تولیدکنندگان انواع کابل شیلددار است که سال‌ها در این زمینه فعالیت دارد.

کاربرد شیلد یا سپر محافظتی در کابل قدرت شیلدار

هنگامی که انواع کابل‌ها در کنار کابل‌های پرقدرت برق و نویزهای الکتریکی قرار بگیرند، نمی‌توانند داده‌ها را به‌طور کامل انتقال دهند و بسیاری از سیگنال‌ها نیمه‌کاره منتقل می‌شوند. بودن شیلدهای مسی شدت ولتاژ را کنترل می‌کند و باعث می‌شود در هر شرایطی ولتاژی پایدار در دسترس باشد. یکی دیگر از کاربردهای شیلد کم کردن از شدت اختلال‌های رادیویی و شوک‌های الکتریکی است. همچنین در فضای آزاد، زیرِ آب و زیرِ زمین که باعث فرسودگی سریع کابل‌ها می‌شود نیز از کابل شیلددار استفاده می‌شود.

انواع کابل شیلددار

 کابل قدرت شیلدار یا NYCY

تعداد رشته‌سیم‌ها در کابل قدرت شیلدار از یک تا 61 رشته و حتی بیشتر است. کابل قدرت شیلد دار تک رشته یکی از انواع کابل‌های شیلددار است که همان‌گونه که از نامش مشخص است یک رشته سیم دارد. کاربرد کابل قدرت شیلد دار تک رشته مشابه انواع کابل قدرت شیلدار است. اما قیمت کابل شیلدار تک رشته پائین‌تر از انواع چندرشته‌ای آن است.

خصوصیات کابل قدرت شیلدار

*ولتاژ: 600 تا 1000 ولت.

*رسانا: مس آنیل‌شده مفتولی یا نیمه‌افشان.

*عایق: پلی وینیل کلراید و کامپاند A.

*شیلد: سیم مسی.

*روکش: PVC.

 کابل کنترل افشان شیلد دار یا NYSLCY

مهم‌ترین تفاوت کابل کنترل افشان شیلد دار با انواع دیگر کابل قدرت شیلدار استفاده از برید یا مس بافته‌شده در آن است. بافت مسی در کابل کنترل افشان شیلد دار تا حد زیادی امواج الکترومغناطیسی و نویزها را کاهش می‌دهد، اما قابلیت انعطاف‌پذیری آن را ثابت نگه می‌دارد. قیمت کابل شیلدار افشان مانند دیگر کابل‌ها با توجه به تعداد رشته‌های به‌کاررفته در آن مشخص می‌شود.

ویژگی‌های کابل کنترل افشان شیلد دار

*ولتاژ: 300 تا 500 ولت.

*رسانا: مس افشان.

*عایق: کامپاند PVC.

*شیلد: مس بافته‌شده.

*روکش: PVC.

پیشنهاد مطالعه : سیمهای مفتولی و نیمه افشان

کابل فشارضعیف شیلدار

کابل فشار ضعیف شیلدار برای اندازه‌گیری سیگنال‌های کنترلی در سیستم‌های کامپیوتری و تجهیزات کنترلی ماشین‌های صنعتی و نقاله‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کابل‌ها را می‌توان در فضای باز، داخل زمین یا در داخل کانال نصب کرد. از مشخصات فنی کابل فشارضعیف شیلدار مقاومت آن در برابر اشعه فرابنفش و جانوران موذی است.

مشخصات فنی کابل فشارضعیف شیلدار

ولتاژ: 1.8 تا 3 کیلووات.

رسانا: مس آنیل‌شده بدون اندود.

عایق: پلی اتیلن کراسلینک شده XLPE یا PVC.

شیلد: سیم یا نوار مسی.

روکش: PE یا PVC.

کابل شیلدار با روکش شیشه ای

روکش کابل شیلدار با روکش شیشه ای از نوع PVC با انعطاف‌پذیری مناسب و مس قلع‌اندود شده است. این کابل از نفوذ امواج در محیط‌هایی که امکان نفوذ امواج مغناطیسی وجود دارد جلوگیری کند.

کابل قدرت شیلدار با هادی مسی و عایق XLPE

کابل قدرت شیلدار با هادی مسی و عایق در داخل یا خارج تاسیسات، در کانال یا داخل خاک برای تامین انرژی محیط‌های صنعتی و شبکه‌های برق محلی به کار می‌رود. عایق XLPE در این نوع کابل مقاومت دمایی بالاتری نسبت به PVC دارد.

 

ویژگی‌های کابل قدرت شیلدار با هادی مسی و عایق

*ولتاژ: 600 تا 1000 ولت.

*رسانا: مس.

*عایق: XLPE.

*شیلد: سیم مسی، همراه با نوار مسی هلیکس یا بدون آن.

*روکش: PVC.

سخن پایانی

در دنیای امروز کابل قدرت شیلدار یکی از اصلی‌ترین ابزارها در صنایعی است که با انتقال انرژی الکتریکی و جابه‌جایی داده‌ها در ارتباط است. هر لحظه در دنیا صدهامیلیون اطلاعات از راه کابل‌ها جابه‌جا می‌شود، و کابل قدرت شیلدار یکی از کاربردی‌ترین آنها است. اگر شغل شما در رابطه با صنعت برق، مخابرات یا کامپیوتر است، نیاز به خرید کابل شیلددار دارید. شرکت سینا نوین انواع کابل قدرت شیلدار را با مدد از به‌روزترین تکنولوژی دنیا به بازار عرضه می‌کند. برای خرید کابل کنترل افشان شیلددار و اطلاع از قیمت کابل شیلدار با ما تماس بگیرید.

 

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوار کناری