کابل مسی, مقالات

کابل مسی

کابل مسی چیست؟

کابل برق انواع مختلفی دارد، یکی از انواع کابل برق کابل برق با هادی مسی است.
کابل برق با هادی مسی را کابل قدرت مسی و یا به کابل مس می شناسند.
فلز های بسیاری در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند مثل فولاد، نقره، سرب، آلومینیوم که هر کدام برحسب نوع استفاده مزایا و معایب بسیاری دارند.
در اینجا قصد داریم درباره کابل مسی صحبت کنیم:
کابل مسی نوعی از کابل قدرت است که برای انتقال انرژی الکتریکی در ولتاژهای بالا یا فشارقوی استفاده می شود.
یکی از ویژگی های این کابل قابلیت انعطاف پذیری آن است چراکه مقطع های هادی آن کمتر از ۱۰ میلی متر مربع یک تکه و گرد هستند.
تولید این کابل ها به این گونه است که ابتدا سیم های نازک مسی را با استاندارد های مورد نیاز تولید کرده سپس این سیم های نازک مسی را به هم تابانده و کلاف می کنند تا یک کابل برق مسی ساخته شود.
کابل برق مسی در دو نوع با عایق PVC و با عایق XLPE که هر کدام به دو صورت ساده و آرمور دار تولید می شوند.
کابل با عایق PVC ساده شامل کابل های برق تک رشته و چند رشته و کابل های قدرت با هادی هم مرکز می شوند.
کابل با عایق XLPE ساده فقط شامل کابل های برق تک رشته و چند رشته می شوند.

کاربرد کابل مس

همان طور که بیان شد کابل مسی برای انتقال جریان های الکتریکی در ولتاز های بالا به دلیل قدرت انعطاف پذیری بالا مورد استفاده قرار می گیرند.
در سال ۸۰ میلادی تعداد رشته های هر رشته از کابل های انعطاف پذیر تعیین شد. که در استاندارد IEC به شماره ۶۰۲۲۸ و DIN VDE به شماره ۰۲۹۵ قرار گرفت.
در ایران استاندارد IEC به عنوان مرجع شناخته می شود. مس بهترین و مناسب ترین فلز در صنعت برق است و همچنین به علت انعطاف پذیری و مقاومت بالا، این فلز را به ایمن ترین انتقال دهنده برای ساخت و تولید سیم و کابل تبدیل شده است.
در نظر داشته باشید اگر از مس ناخالص استفاده کنیم رسانایی کابل را کاهش دادیم و برای تولید حتما باید از مس هایی با خلوص ۹۹.۹۵ استفاده کنیم.

کابل مسی

انواع کابل مسی

کابل های مسی همانند سایر انواع سیم و کابل بر اساس ویژگی های ساختاری همچون شکل و نوع هادی و یا ویژگی های کاربردی همچون ولتاژ کار ، نوع نصب و … تقسیم بندی می گردند که در این بین نوع و شکل هادی بدلیل ارتباط آن با نحوه نصب کابل اهمیت بیشتری دارد .

هادی های مورد استفاده در کابل از نظر نوع و ساختمان به انواع زیر دسته بندی می گردند :

هادی کلاس یک :

نام دیگر آن تک مفتولی است که فقط یک مفتول دارد.
این هادی دارای کمترین انعطاف پذیری است ولی در مقایسه با هادی انعطاف پذیر ( هادی افشان ) قابلیت هدایت جریان برق آن بالاتر است.

هادی کلاس دو :

که نام های دیگر آن هادی نیمه افشان، تابیده منظم، استرند شده می باشد و به هادی گفته می شود که شامل تعدادی مفتول است که به طور منظم به هم تابیده می شوند.
این هادی ها می توانند به صورت فشرده یا غیر فشرده باشند. در حالت غیر فشرده تعداد مفتول های هر هادی می تواند ۷، ۱۹، ۳۷، ۶۱ و …. باشد.
از نظر انعطاف پذیری، این هادی بین دو نوع هادی تک مفتولی و هادی انعطاف پذیر (هادی افشان) است. قابلیت جریان برق آن با توجه به مقاومت الکتریکی یکسان با هادی گروه یک مشابه است.
معمولاً در کابل های نصب ثابت، هادی های تا و خود سطح مقطع mm210 به صورت تک مفتولی یا نیمه افشان و بالاتر از آن به صورت نیمه افشان تولید می شود.

هادی کلاس پنج و کلاس شش:

نام دیگر این نوع از هادی ها ، هادی انعطاف پذیر ( هادی افشان ) است . تعداد مفتول های این نوع هادی از نواع دو بیشتر است ولی قطر رشته های آن از نوع یک و دو کمتر است.
لذا انعطاف پذیری این نوع هادی بالاتر است. متاسفانه علی رغم مقاومت الکتریکی بالای تعیین شده برای این هادی، در ایران مصرف بسیار بالایی در ساختمان پیدا کرده است.
هادی این دسته را به دو گروه پنچ و شش تقسیم بندی می کنند که هادی گروه شش انعطاف پذیری بیشتری نسبت به هادی گروه پنج دارد.

قیمت کابل مس

قیمت کابل مس همواره تابعی از قیمت مواد اولیه مصرفی در تولید آنها یعنی فلز مس و مواد پلیمری از جمله پی وی سی می باشد .
در این بین بدون شک میزان قیمت مس با توجه به سهم بیشتر آن در ساختار کابل از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد .

در حال حاضر بسیاری از تولید کنندگان بدلیل نوسانات شدید قیمت در بازار فلزات و همچنین سایر مواد اولیه بصورت هفتگی و بعضا” روزانه نسبت به اعلام قیمت مبادرت می نمایند .

در تازه ترین گزارش پیش بینی موسسه متال بولتن که به رسم هر سال با مشخص شدن داده های دسامبر منتشر می شود، روند قیمتی مس بر اساس دوره ی سه ماهه چهارم تا سال ۲۰۲۳ پیش بینی شده است.
بر این اساس تحلیلگران موسسه اس پی انجل ، بانک مسقط ، ای بی ان آمرو، اینوستک و متال بولتن بر این نظرند که روند قیمت مس تا سال ۲۰۲۱ صعودی است و این فلز در نیمه اول امسال می تواند تا ۷۵۰۰ دلار افزایش یابد و با ادامه روند صعودی اش تا سال ۲۰۲۰ به ۹۰۰۰ دلار در هر تن برسد.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *