کابل شیلدار, مقالات

کابل شیلددار -ساتم الکتریک

کابل شیلددار چیست

در این مقاله به توضیح کابل شیلددار چیست میپدازیم، کابل های شیلددار کابل های الکتریکی هستند که حاوی رساناهای عایق بندی شده در یک لایه رسانای استاندارد هستند. این شیلد را می توان از رشته های مس بافته شده (یا فلز مشابه)، یک نوار مسی مارپیچ یا برخی از پلیمرهای رسانا دیگر ساخت. در ادامه بیان می شود، اهمیت کابل شیلددار چیست، کابل های شیلددار معمولاً ضخیم تر و سفت تر از کابل های بدون شیلد هستند. همچنین هنگام کار با آنها نیاز به مراقبت بیشتری دارند. انواع کابل شیلددار غالباً در تنظیمات و تاسیسات صنعتی یافت می شوند که سایر تجهیزات مجاور احتمال ایجاد تداخل الکترومغناطیسی EMI را دارند.کابل های بدون شیلد و پیچ خورده دارای محافظ داخلی برای کاهش EMI نیستند. در عوض، آنها برای لغو EMI با استفاده از یک جفت سیم پیچ خورده طراحی شده اند. این کابل ها سبک و نازک هستند و به همین دلیل بهترین انتخاب را برای استفاده در محیط های داخلی در یک دفاتر محلی برای شبکه های محلی یا سیستم های کابل شبکه دارند. همچنین قیمت آنها نسبت به کابل های صنعتی کمتر است. با این حال، آنها همیشه مناسب برای تنظیمات صنعتی نیستند که در آن مقدار بیشتری از انرژی مورد نیاز است یا تجهیزات سنگین به طور منظم مورد استفاده قرار می گیرند. پس کابل شیلددار چیست، در حقیقت کابل شیلددار کابل الکتریکی است که در آن یک هادی عایق اضافی وجود دارد که توسط یک لایه رسانای مشترک متصل می شود. کابلهای برق فشار قوی با عایق جامد کاملاً محافظت می شوند تا از عایق کابل، تجهیزات و افراد محافظت کنند.

کاربرد کابل شیلددار چیست

کاربرد کابل شیلددار چیست 

اکنون به بیان این موضوع میپردازیم که کاربرد کابل شیلددار چیست، کابل های شیلدار برای محافظت از تخریب داده های منتقل شده از طریق کابل، در برابر تداخل و تخریبی که در اثر قرار گرفتن در معرض EMI ایجاد می شود، استفاده می شود، که در مراکز داده، تنظیمات صنعتی، دفاتر و سایر تنظیمات که فناوری رایانه، تجهیزات الکتریکی یا تجهیزات الکترونیکی استفاده سنگینی دارند، معمول است.EMI توسط یک منبع خارجی تولید می شود که از طریق اتصال الکتریکی، هدایت یا القای الکترومغناطیسی بر مدار الکتریکی تأثیر می گذارد. اختلال EMI می تواند عملکرد مدار را کاهش دهد یا حتی عملکرد آن را به طور کلی متوقف کند. هر جا مسیر داده وجود داشته باشد، این تأثیرات می تواند از افزایش میزان خطا تا از دست رفتن کامل داده ها متفاوت باشد. منابع طبیعی و مصنوعی (ساخته دست بشر) می توانند جریان و ولتاژهای متغیری را ایجاد کنند که باعث EMI می شوند. احتراق وسایل نقلیه و تلفن های همراه نمونه های برجسته منابع مصنوعی EMI هستند. منابع طبیعی EMI شامل طوفان های الکتریکی و خورشید است. EMI معمولاً رادیوها، تلویزیون ها و تلفن های همراه AM را مختل می کند. کارکرد شیلد در کابل شیلددار  چیست، شیلد باعث کاهش حجم و شدت نویز الکتریکی می شود و اثر آن را بر روی سیگنال ها و انتقال کاهش می دهد و در عین حال تابش الکترومغناطیسی را کاهش می دهد.

کابل شیلددار و اهمیت آن

کابل شیلددار و اهمیت آن 

اهمیت کابل شیلددار چیست، شیلد فویل دارای یک ورق نازک از مس یا آلومینیوم است. این “فویل” معمولاً به یک حامل پلی استر متصل می شود تا مقاومت کابل را افزایش دهد. این نوع کابل شیلددار که به محافظ “نوار” نیز معروف است ، 100٪ محافظت از سیم هادی را که دور آن پیچیده شده است، فراهم می کند. هیچ EMI از محیط نمی تواند نفوذ کند. با این حال، از آنجا که فویل درون کابل بسیار ظریف است، کار با این کابل ها بسیار دشوار است ، به ویژه هنگام استفاده از اتصال دهنده. بیشتر اوقات، از سیم تخلیه استفاده می شود نه اینکه بخواهید به طور کامل سپر کابل را زمین بزنید. روش دوم که برای محافظت از کابل ها استفاده می شود، بافتن است. کابل های شیلددار بافته شده مش سیم های مسی بافته شده را به کار می گیرند. سپرهای بافته شده پوشش کمتری نسبت به شیلددهای فویلی دارند اما از دوام بسیار بالاتری برخوردار هستند. این گره مسیر کم مقاومت به زمین را ایجاد می کند و خاتمه آن هنگام استفاده از کانکتور بسیار دشوار است. شیلد بافته شده به طور کلی بین 70 تا 95 درصد از EMI محافظت می کند، بسته به این که بافت گره ای محکم باشد. سپرهای بافته شده به دلیل اینکه رسانایی مس نسبت به آلومینیوم بیشتر است و به دلیل اینکه در معرض آسیب داخلی نیستند، از سپرهای فویل کاراتر هستند. کابل های شیلددار بافته شده سنگین تر و گرانتر از محافظ های نواری هستند، علت گرانی کابل شیلددار چیست، زیرا دوام بیشتری دارند و عملکرد بهتری را ارائه می دهند.

دلایل استفاده از کابل شیلددار چیست

دلایل استفاده از کابل شیلددار چیست

دو نوع متداول کابل شیلددار چیست، کابل شیلددار فویلدار و بافته شده دو نوع متداول کابل شیلددار برای مصارف صنعتی هستند.  مانند کاری که در تولید یا کارخانه که تجهیزات سنگین از قبل در اختیار دارند انجام می شود، در مورد مصارف کابل ها نیز نمونه بارز منطقه ای که ممکن است یک کابل شیلددار در مورد نیاز باشد را باید در نظر بگیرید. تداخل فرکانس رادیویی و الکترومغناطیسی (RFI / EMI) در بسیاری از محیط ها وجود دارد. به همین دلیل کابلهای سیگنال و داده بیشتر با هادیهای شیلددار شده و با لایه رسانایی پوشانده می شوند. محافظ باعث کاهش نویز الکتریکی و کاهش برخورد آن با سیگنال ها و همچنین کاهش بیشتر تابش الکترومغناطیسی می شود. شیلد، تداخل متقاطع بین کابل ها را متوقف می کند. شیلد نه تنها کابل را محافظت می کند بلکه می تواند باعث صرفه جویی در ماشین آلات و نیروی کار نیز می شود. کابل های برق به منظور سازگاری الکترومغناطیسی (EMC) برای کاهش تولید نویز افزایش یافته اند که بر بسیاری از سیستم های دیگر مانند رادیو و ارتباطات داده تأثیر می گذارند.

انواع شیلد

انواع شیلد

انواع شیلد در کابل شیلددار چیست، شیلد کابل یا از طرح بافندگی، مارپیچ یا شیلد فویل یا روکش فلزی استفاده می کند. شیلد دور هر هادی را می گیرد تا بسته به پیکربندی، نویز را بین 85 تا 100 درصد کاهش دهد. حداکثر محافظت شیلد بافته شده 90٪ است. سپرهای مارپیچ می توانند 98٪ محافظت را ارائه دهند، در حالی که Mylar با روکش فلز می تواند 100٪ EMI را منحرف کند. استفاده از یک لایه نازک از فویل Mylar یا آلومینیوم، شکاف هایی را که ممکن است در طراحی های بافته شده داشته باشید از بین می برد. فویل به یک پوشش پلی استر متصل می شود تا 100٪ پوشش را فراهم کند. با این حال، به دلیل نازک بودن، می تواند استفاده از اتصالات را به یک چالش تبدیل کند. شیلد فویل همچنین می تواند در کاربردهای با انعطاف پذیری بالا آسیب ببیند، بنابراین طرح های مارپیچی یا بافته شده در آنجا بهترین عملکرد را دارند. همانطور که توضیح داده شد کابل شیلددار چیست، اکنون میدانید که شیلد بافته شده از مش سیم های مس و مس برهنه ساخته شده است که با هم بافته شده اند. در هنگام خرد شدن یا لحیم کاری اتصال، خاتمه کار آن آسان است. به دلیل بافندگی، شکافهای کمی از پوشش ایجاد می شود ، در نتیجه تنها 90٪ از سپر درجه بندی می شود. اگر کابل در حال حرکت یا خم شدن نیست، این پوشش باید کافی باشد. با این حال، طرح بافته شده هزینه و وزن بیشتری به طرح نهایی می بخشد.
نحوه انتخاب کابل شیلددار چیست، بسته به محیط کار، یک نوع کابل ممکن است به بقیه ارجح باشد. بعضی از مکانهای کاری فقط به کابل شیلددار فویل احتیاج دارند، در حالی که ممکن است کابلهای شیلددار شده با مش بافته شده نیاز داشته باشند. سایر کارها ترکیبی از انواع کابل را می طلبند. از کابلهای مارپیچی کویل باید در مکانهایی استفاده شود که کابلها مرتباً خم می شوند و جابجا می شوند. در مناطقی که ممکن است کابل اغلب جابجا نشود اما در معرض فشار یا ضربه قرار گیرد، کابل های بافته شده اغلب بهترین هستند. در محیط هایی که انتظار می رود کابل توسط کارگران، ماشین آلات یا سایر عوامل خلل ایجاد کند، محافظت از فویل مناسب است. در همه موارد، کابلهای شیلددار باید به درستی اتصال به زمین گرفته شوند تا از ایمنی کارگران و تجهیزات اطمینان حاصل شود.

 

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *