کابل زره دار, مقالات

فروش کابل زره دار

کابل زره دار

کابل زره دار از جمله کابل‌​هایی است که به عنوان نسوز آرموردار مشهور است و با داشتن روکشی مقاوم در محیط​‌هایی که دارای تنش​‌های مکانیکی زیاد هستند به کار برده می‌​شوند. این کابل​‌ها دارای لایه و روکش از جنس فولاد گالوانیزه و فلزهایی مانند آلومینیوم و آلیاژهای آهن هستند و می​‌توانند در مقابل فشار مکانیکی، ضربه و آتش مقاومت بالایی داشته باشند. کابل زره دار با داشتن سیلیکون نسبت به حریق مقاومت بالایی داشته و می‌​تواند در محیط​‌هایی با احتمال وقوع آتش بدون اینکه آسیبی ببینند، فعالیت کنند. کابل زره دار انواع مختلفی دارد که از جمله می‌​توان به کابل فشار ضعیف با زره نواری، کابل فشار ضعیف با زره سیمی، کابل فشار متوسط با زره نواری و کابل چند رشته با زره فولادی و کابل تک رشته با زره الومینیومی اشاره نمود.

نمونه دیگری از کابل زره دار وجود دارد که با داشتن روکش سرب دار در محیط​‌های نفتی و حاوی هیدروکربن روغنی به کار می​روند. این نوع کابل​‌ها مقاومت بالایی دارند و از استقامت بالا برخوردار هستند و می​‌توانند در برابر حریق و حشرات موذی دوام بیاورند. کابل زره دار دارای ساختار متفاوتی است. این ساختار متفاوت باعث شده کاربردهای بسیاری در صنعت از آن انتظار رود. هادی این کابل​‌ها از جنس مس و عایق از جنس سیلیکون است. دارای رنگ، روکش و پوشش میانی است و به دلیل داشتن لایه اضافی در مقابل رطوبت مقاومت بالایی دارد. این کابل​‌ها به ندرت پاره می​‌شوند. از آن​‌ها می‌​توان در محیط​‌هایی با شرایط سخت استفاده نمود.


پیشنهاد مطالعه 👈🏻 کابل برق

✔️ مشاهده به روزترین لیست قیمت برندهای سیم و کابل سیمیا و سیم و کابل کسری


خرید کابل زره دار

سینا نوین با بهترین برندهای سیم و کابل همکاری دارد. برای خرید کابل‌های زره دار تا انتهای مطلب همراه ما باشید تا وارد فروشگاه سینا نوین شوید. یا می‌توانید با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید.

تلفن فروشگاه :

02133531079

02133531089

تلفن همراه:

09121017876

09351017876

زره این کابل در مقابل فشار‌های ناشی از وزن زمین و ضربات احتمالی جلوگیری می‌کند. این نوع کابل‌ها چند رشته استیل و در کابل‌های تک رشته، چند رشته آلومینیومی هستند. نوعی لایه از سرب است که روی عایق اولیه کابل‌های زره دار سرب دار قرار می‌گیرد. در لایه بعدی زره، همیشه این دو قسمت را از هم جدا می‌کند.

 

البته این نوع حفاظ در کابل‌های چند رشته به صورت استیل و در کابل‌های تک رشته از جنس آلومینیوم می‌باشد. در رابطه با غلاف سربی نیز که نوعی لایه از جنس سرب می‌باشد روی عایق اولیه کابل قرار می‌گیرد و در لایه بعدی زره قرار می‌گیرد. یک لایه همیشه این دو را از هم جدا می‌کند.

باید اشاره کنیم که از کابل زره دار به دلیل خواص زیادی از قبیل استحکام و مقاومت در برابر انواع ضربه‌ها و سایش‌ها را دارد اغلب در مکان‌های آسیب پذیر و خطرناک مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کابل‌ها بیشتر در صنایع نفت و گاز مورد استفاده است. همچنین در محیط‌های ضربه پذیر که در معرض حیوانات، گرد و غبار، مواد چربی و رطوبت نیز می‌باشد، قابل استفاده می‌باشد در ادامه گفتنی است که کاربرد این کابل‌ها در شبکه‌های انتقال فشار قوی که باید در زیر زمین باشد، است سبب می‌شود این کابل‌ها از آسیب‌ها به دور بمانند و عمر طولانی داشته باشند.

انواع کابل‌های زره دار

کابل زره دار دارای انواع مختلفی می‌باشند و هر کدام از آن‌ها را با توجه به کاربردشان مورد استفاده قرار می‌دهند. نمونه ای از این کابل در آمازون کلیک کنید. گفتنی است که این کابل‌ها کاربردهای زیادی دارند اما باید به این نکته دقت نمایید که اگر بخواهیم به 2 نوع کابل زره دار که بیشترین کاربرد را در صنعت دارد اشاره کنیم کابل زره دار N2XYRY و کابل زره دار NYRY که به آن‌ها کابل‌های فشار ضعیف با زره مفتولی نیز می‌گویند، باید اشاره کنیم. گفتنی است که در هر محیط و مکانی که شرایطی مخل سلامت فیزیکی کابل‌ها وجود دارد؛ استفاده از نوع زره دار آن‌ها ضرورت می‌یابد. دسته بندی کابل زره دار به صورت زیر می‌باشد:

 • کابل فشار ضعیف با زره نواری
 • مابل فشار ضعیف با زره سیمی
 • کابل فشار متوسط با زره نواری
 • کابل فشار متوسط با زره سیمی
 • کابل های تک رشته با زره آلومینیوم
 • کابل های چند رشته با زره فولادی

کابل زره دار سربدار

یکی از کابل‌های بسیار مهم صنعتی کابل‌های زره دار سربدار می‌باشد که اغلب در محیط‌هایی که شامل مواد نفتی و روغن و هیدروکربن می‌باشند مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای حفاظت از کابل در برابر صدمات مکانیکی و یا مواد روغنی و نفتی در این کابل از سرب و زره استفاده می‌نمایند. زره یا شیلد کلی این کابل می‌تواند که از آن‌ها در برابر نویزهای خارجی محافظت کند. معمولا این کابل‌ها در برابر آتش و جانواران موذی نیز مقاوم می‌باشد چرا که دارای قدرت بسیار بالایی می‌باشند.

بیشترین کاربرد کابل زره دار در سیستم‌های انتقال برق از زمین به قدرت یک کیلو ولت به بالا می‌باشد. کابل زره دار در سیستم برق فشار ضعیف در بیشتر مواقع از مس مفتول و در برق‌های فشار قوی از آلومینیوم نیز به عنوان ‌هادی استفاده می‌شود. اهمیت استفاده از هادی خوب در کابل زره دار از آن جا نمایان می‌شود که ممکن است در فشار برق بالا، سیم‌های مسی زودتر داغ شوند و کابل زره دار خاصیت خود را زودتر از دست بدهد.

ادامه باید اشاره کنیم که نکته‌ای در مورد کابل سرب دار وجود دارد این است که اکثر کابل‌های سرب و زره دار در مناطقی بسیار حساس مورد استفاده قرار می‌گیرد و کار کردن با این کابل‌ها به دلیل وجود سرب از خطرات زیادی برخوردار می‌باشد. این نوع کابل‌ها نوع خوبی از انتقال دهنده برق به شمار می‌روند. برخی مشخصات از این کابل‌ها عبارت اند از:

 • مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش
 • ضد روغن و هیدروکربن‌ها
 • مقاوم در برابر آتش
 • مقاوم در برابر جانوران موذی
 • هالوژن فری و تاخیر انداز شعله
 • کم دودبودن

کابل آرمور دار

به کابل آرموردار کابل‌های قدرت مسلح نیز گفته می‌شود. این کابل‌ها دارای یک لایه محافظ می‌باشند که در جهت محافظت اضافی در برابر ساییده شدن و یا قطع شدن استفاده می‌شوند. کابل آرموردار با داشتن این لایه از قدرت هادی بالایی بهره می‌برند. باید بدانید لایه این نوع کابل‌ها از جنس مستطیل یا نواری از جنس آلومینیوم و فولاد و یا گالوانیزه می‌باشد.

ساختار این کابل به گونه ایست که هادی که یکی از اجزای اصلی آن است در این کابل‌ها در اکثر مواقع به صورت هادی مس مفتول در انتقال‌های فشار قوی به صورت آلومینیوم می‌باشد. عایق نیز در ساختار کابل زره دار مانند دیگر کابل‌ها معمولاً بصورت پی وی سی بوده و در صورتی که نیاز به مقاومت در برابر آب و الکتریکی باشد از عایق xLPE استفاده می‌شود. برای مشاهده نمونه ای از کابل آرموردار کلیک کنید.

لایه زیرین آن نیز از پلی وینیل کلرید بوده که یک مرز محافظ بین لایه‌های درونی و بیرونی ایجاد می‌نماید. زره کابل که دیگر ساختار مهم این سیم‌ها به شمار می‌رود یک لایه محافظتی است که کابل را از فشار زیاد حفظ می‌کند. باید بدانید که نوعی لایه که روی عایق اولیه کابل قرار می‌گیرند نیز غلاف سربی نام داشته که این لایه همیشه دو جزء این کابل‌ها را از یکدیگر جدا قرار می‌دهد.

خیلی‌ها تصور می‌کنند که کابل آرموردار فقط دارای حفاظ فلزی است. اگر بخواهیم دقیق‌تر بررسی کنیم باید بگوییم لازم نیست مواد آرمور حتماً فلز باشند بلکه می‌توانند الیاف فیبر، الیاف شیشه، پلی اتیلن و … باشند. تنها عاملی که موجب می‌شود کابل آرمور دار و بدون آرمور متفاوت باشند این است که کابل آرمور دار دارای یک لایه محافظ خارجی اضافی برای کابل فیبر نوری می‌باشد.

 

کابل شبکه زره دار

ابتدا باید راجع به کابل شبکه اطلاعاتی را به شما عزیزان بدهیم. کابل شبکه به مجموعه سیم‌هایی از جنس مس یا شیشه گفته می‌شود که برای اتصال و انتقال داده و اطلاعات بین کامپیوترها و روترها و سوییچ‌ها و شبکه‌های استورج SAN استفاده می‌شود. پس کابل‌ها رسانه‌ای هستند که داده‌ها در آن جریان دارند و اطلاعات از دستگاهی در شبکه به دستگاه دیگری منتقل می‌شود. کابل‌های شبکه دارای انواع مختلفی هستند که با توجه به نوع‌شان هر کدام کاربردهای خاصی دارند.

مسئله مهم دیگری که در کابل شبکه اهمیت دارد. جنس روکش این کابل‌هاست که آن‌ها برای محیط‌های مختلف مناسب می‌کند. کابلی که دارای یک لایه محافظ داخلی باشد را کابل شیلد می‌گویند. برای محافظت از اطلاعات جاری در کابل‌ها در برابر تداخلات مکانیکی و الکتریکی، کابل‌ها را شیلد دار می‌کنند. شیلدها می‌توانند که از طریق لایه بیرونی کابل پوشش داد، که این شیلدها می‌توانند از جس فلزات رسانا و مس و یا آلومینیوم باشد. شیلد دار کردن به این گونه است که دو رشته سیم در کنار هم قرار داده و با یک بافت سیلد دار آن‌ها را پوشش می دهند. اگر که این کابل‌ها شیلد نداشته باشند زمانی که در مجاورت کابل‌ها، نویزهای الکتریکی قرار بگیرند کابل‌ها نمی‌توانند که پارامترهای صحیح را منتقل کنند و سیگنال‌هایی که دریافت می‌شوند دارای اعوجاج و خطا می‌باشند.

کابل زره دار آلومینیومی

این نوع کابل‌ها به دو دسته فشار متوسط و فشار ضعیف تقسیم می‌شوند لازم به ذکر است که بگوییم کابل آلومینیوم زره دار از پایداری فیزیکی بالاتری برخوردار می‌باشند و گزینه مناسبی برای مکان‌های با تنش مکانیکی بالا خواهد بود. در ادامه باید بگوییم که کابل زره دار آلومینیومی یکی از دو نوع کابل‌های زره دار است و قدرت هادی بالایی دارد. این کابل جزو کابل‌‌های افشان است که قدرت ‌هادی بالایی دارد و در سیستم‌های انتقال برق از زمین به قدرت یک کیلو ولت به بالا استفاده می‌شود. برخی از مشخصه کابل‌های زره دار آلومینیومی عبارت اند از : دارای کیفیت بالا و استاندارد، از قدرت هادی بالایی بهره می‌برد، رسانای آن آلومینیوم می‌باشد.

گفتنی است که کابل زره دار معمولا در دو نوع آلومینیومی و غلاف سربی موجود می‌باشد. این نوع کابل‌ها چند رشته استیل و در کابل های تک رشته، چند رشته آلومینیومی می‌باشند. به دلیل بالا بودن مقاومت در برابر آب و همچنین خواص الکتریکی بهتر، از عایق پی وی سی در آن‌ها استفاده می‌شود.

 

کابل زره دار غلاف سربی

در حقیقت از کابل‌های زره دار غلاف سربی در محیط‌هایی که دارای مواد هیدروکربن و روغن می‌باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرند. با توجه به نقش مهم و حیاتی سیم و کابل در صنعت، لزوم دارا بودن استانداردها و کیفیت بالا از مهمترین معیارهای انتخاب کابل با غلاف سربی  می‌باشد. گفتنی است که روکش این کابل لایه‌ای ازمواد پلیمری با جنس مرغوب روی محصول توسط دستگاه اکسترودر تولید می‌شود. این نوع کابل‌ها به دو نوع کابل زره دار غلاف سربی فشار متوسط و فشار ضعیف تولید می‌شود که ویژه استفاده در پمپ بنزین‌ها و همچنین پروژه‌های صنعتی و مربوط به نفت و گاز و پتروشیمی می‌باشند. ساختار این کابل‌ها از اجزاء زیر می‌باشد:

هادی کابل زره دار غلاف سربی که معمولا در سیستم برق فشار ضعیف اکثر مواقع به صورت هادی مس مفتول و در انتقال‌های فشار قوی به صورت آلومینیوم دیده می‌شود. عایق گفتنی است که در اکثر کابل با غلاف سربی از پلی وینیل کلرید و یا پلی اتیلن عایقی استفاده می‌شود. و یا غلاف سربی، لایه زیرین و یا جداکننده و زره کابل می‌باشند.

کابل زره دار فشار قوی

معمولا کابل‌های زره دار فشار قوی با ولتاژ اسمی بالاتر از 35 کیلو ولت می‌شناسیم. کابل آلومینیومی تک رشته با آرمور نواری در سطوح ولتاژی فشار قوی (HV) نیز تولید می‌گردد که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از :

 • کابل 38/66 یا 36/63 کیلو ولت
 • کابل 76/132 کیلو ولت
 • کابل 133/230 یا 127/230 کیلو ولت

این کابل‌ها هم در سطح مقاطع گوناگون از 185×1 تا 1200×1 مطابق سفارش مشتریان قابل تولید خواهند بود.

کابل زره دار فشار متوسط

رده ولتاژهای رایج برای کابل زره دار فشار متوسط عبارتند از :

 • کابل 3.6/6 کیلوولت
 • کابل 6/10 کیلو ولت
 • کابل 12/20 کیلوولت
 • کابل 18/30 کیلو ولت

سایز کابل‌های زره دار فشار متوسط:

 • 50×1
 • 70×1
 • 95×1
 • 120×1
 • 150×1
 • 185×1
 • 240×1
 • 300×1
 • 400×1
 • 500×1
 • 630×1

کابل زره دار فشار ضعیف

کابل برق فشار ضعیف زره دار در انواع ۲، ۳، ۴ و ۵ رشته در سایزهای متنوعی تولید می‌شوند که این کابل‌ها در سیستم‌های برق تک فاز و سه فاز استفاده می‌شوند. این کابل‌ها در سایزهای ۱٫۵، ۲٫۵، ۴، ۶، ۱۰، ۱۶ و ۲۵ میلی متر مربع در این مجموعه قابل ارائه به پروژه‌های مختلف می‌باشد.

کابل زره دار آلومینیومی

کابل زره دار آلومینیومی (AWA) یک نوع از کابل‌های زره دار می‌باشد. این مدل کابل به خاطر غیر مغناطیسی بودن در کابل تک هسته‌ای استفاده می‌شود.

هنگامی که یک جریان الکتریکی از طریق یک کابل عبور می‌کند، یک میدان مغناطیسی تولید می‌کند (هر چه ولتاژ بیشتر باشد این میدان بزرگ‌تر است).

میدان مغناطیسی باعث ایجاد جریان الکتریکی در زره‌های فلزی می‌شود که می‌تواند باعث گرمای بیش از حد در سیستم‌های AC شود.

کابل آلومینیومی غیر مغناطیسی، مانع از بروز این امر می‌شود. استفاده از این نوع کابل، نه تنها عملکرد انتقال را تضمین می‌کند بلکه هزینه ورودی را نیز کاهش می‌دهد. علاوه بر آن، استفاده از کابل آلومینیومی با استراتژی توسعه پایدار مطابقت دارد.

کابل‌های زره دار آلومینیومی نسبت به کابل‌های زره دار مسی مزایای بسیاری دارد. به عنوان مثال :

1 . منابع رسانای کابل آلومینیومی ظرفیت ذخیره سازی فراوانی دارد.

2 . با توجه به روند نزولی منابع مسی، مس احتمالا اولین ماده معدنی تخلیه شده روی زمین است.

3 . جایگزینی کابل مسی با کابل آلومینیومی یک روند اجتناب ناپذیر است.

 

کابل زره دار غلاف سربی

سیستم‌های کابل در صنعت پتروشیمی از اهمیت بالایی برخوردار هستند. بدین جهت، نوع دیگری از کابل‌های زره دار که به خاطر محافظت مطلوب در صنعت پتروشیمی مورد استفاده قرار می‌گیرد، کابل‌های زره دار غلاف سربی است.

از خصوصیات بارز کابل‌های زره دار غلاف سربی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

1 . محافظت در برابر ورود هیدروکربن‌ها (روغن‌ها، حلال‌ها، گازها یا مواد شیمیایی دیگر)

2 . محافظت در برابر نفوذ رطوبت

3 . مقاومت عالی در برابر زنگ زدگی

از طرفی دیگر، برای کابل زره دار غلاف سربی، معایبی نیز وجود دارد.

1 . سرب هم فلز سنگین است و هم به عنوان فلز نرم می‌باشد.

2 . وزن سنگین این فلز از آنجایی که شدت نیروی کار را افزایش می‌دهد.

3 . به عنوان یک نقطه ضعف در نظر گرفته می‌شود و باعث می‌شود نصب آن گران‌تر شود.

4 . علاوه بر این، نگرانی‌های زیست محیطی در مورد استفاده از سرب در سیستم‌های کابل کشی زیرزمینی نیز وجود دارد.

5 . سرب مضر است و حتی در برخی از کشورهای اسکاندیناوی استفاده کابل زره دار غلاف سرب در زمین ممنوع است.

با توجه به این نگرانی‌ها، گزینه‌های دیگری برای کابل‌های با روکش سرب توسط تولید کنندگان صنعت پیشنهاد شده است. برخی از طرح‌های کابل بدون سرب، شامل یک لایه داخلی از آلومینیوم است که به یک پوشش غلاف HDPE (پلی اتیلن با چگالی بالا) و پوشش PA (Polyarmide) وصل شده است. از مزایای استفاده از طرح‌های جایگزین بدون سرب، وزن کم کابل و کاهش قطر است که می‌تواند در نصب مفید باشد. روکش فلزی که از آلومینیوم، HDPE و PA تشکیل شده است دارای کارکرد یکسانی و به عنوان غلاف سرب است.

 

مزایای استفاده از کابل‌های زره دار

کابل‌های زره دار از مقاومت بیشتری در برابر درجه حرارت بالا برخوردار است.

در برابر نیروهای مکانیکی قوی‌تر می‌توانند مقاومت کرده و از آسیب نیروهای خارجی جلوگیری کنند.

قابلیت تداخل ضد الکترومغناطیسی قوی، ثبات انتقال قدرت را بهبود می‌بخشد.

فروش کابل زره دار در لاله زار

شما عزیزان می‌توانید که انواع کابل‌های زره دار را از بزرگترین مرکز فروش کابل زره دار در لاله زار خریداری نمایید. شما می‌توانید که خرید خود را به صورت اینترنتی نیز انجام دهید که با صرف کمترین هزینه و بدون واسطه می‌باشد.

 

نمایندگی فروش کابل زره دار

سیم فولادی گالوانیزه، کابل را در برابر صدمات تصادفی ناشی از حفر و عوامل دیگر محافظت می‌کند. کابل‌های زره دار برای سیم کشی داخلی معمولا از 2 هسته تا 4 هسته متغیر خواهد بود.

هسته‌های رسانا برای مدارهای روشنایی از 1.5 میلی متر تا 16 میلی متر برای بارهای سنگین در شرایط داخلی متفاوت است، برخی از کابل‌های SWA صنعتی ضخیم‌تر هستند.

کابل SWA در طیف وسیعی از صنایع از جمله ساختمان، ساخت و ساز، ریلی و حمل و نقل استفاده می‌شود. همچنین در موارد زیر کاربرد دارد :

1 . شبکه‌های انتقال

2 . توزیع و قدرت

3 . سیستم‌های اتوماسیون و کنترل فرآیند

کابل‌های زره دار ممکن است به شکل پوشش یا آلیاژ سرب باشد، یا از نوع روکش فلزی آلومینیوم یا گالوانیزه باشد

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *