تابلو برق, مقالات

تابلو برق -ساتم الکتریک

 

تابلو برق

تابلو برق:به باکس فلزی و یا پلاستیکی که برای محافظت از تجهیزات برق صنعتی،روشنایی و یا مخابراتی استفاده می شود تابلو برق می گویند.ساتم الکتریک (سینا نوین) تولید کننده تابلو برق طرح ریتال با بهترین کیفیت و مطابق با استانداردهای روز دنیا


تابلو برق چیست؟

تابلو برق به یک باکس (محفظه) گفته میشود که در داخل و یا روی آن محل مناسبی برای نصب و سیم کشی تجهیزات برق و الکترونیکی میباشد.از تابلو برق جهت جلوگیری از تماس مستقیم کاربران با سیم ها و قطعات دارای ولتاژ الکتریکی و وارد نشدن شوک برق به آنها استفاده می شود.تابلو برق وسیله ای جهت حفاظت تجهیزات برقی در مقابل عوامل محیطی می باشد.

تابلو برق ها دارای 2 مدل استاندارد می باشد:1-استاندارد بین المللی 2- استاندارد آمریکایی

تابلو برق ها از نظر ولتاژ به دو دسته تابلو برقMV و تابلو برق LV تقسیم می شوند.تابلو برق های MV به تابلو هایی گفته میشود که ولتاژ آنها بین 1000تا36000 ولت باشد.تابلو برق های LV به تابلو هایی گفته می شود که ولتاژ آن زیر 1000ولت باشد.


تابلو برق های فشار ضعیف از نظر کاربرد را میتوان به 6دسته تقسیم کرد

1-تابلو توزیع برق صنعتی که در واحدهای صنعتی برای توزیع جریان برق شبکه از این تابلو برق استفاده می شود.

2-تابلو توزیع برق مسکونی که در واحدهای مسکونی برای توزیع جریان برق شبکه از این تابلو برق استفاده می شود.

3-تابلو بانک خازن که برای اصلاح ضریب توان برق مصرفی از این تابلو برق استفاده میکنند جهت پایین آوردن میزان و مبلغ برق مصرفی.

4- تابلو برق فرمان موتوری که جهت کنترل و راه اندازی موتورهای الکتریکی از این تابلو برق استفاده می کنند.

5-تابلو برق کنترل(PLC) که برای کنترل اتومات مدارهای الکتریکی از این تابلو برق استفاده میکنند.

6-تابلو برق مارشالینگ که ارتباط بین تابلو برق و تابلو کنترل مرکزی یا همان تابلو DCS را فراهم میکند.


تابلو برق های استفاده شده در داخل ساختمان از 3 دسته تشکیل می شوند:

1- تابلو برق کنتوری که وظیفه محافظت از کنتور های برق ساختمان به عهده این تابلو برق می باشد که دارای یک درب برای برق ورودی شبکه و یک درب برای قرار گرفتن کنتور ها و یک درب هم برای توزیع برق به واحد های ساختمان می باشد.

2-تابلو برق تقسیم عمومی که وظیفه تقسیم برق مشاعات ساختمان را دارد که برق اف اف ،پارکینگ ،راهروها ،پشت بام و آسانسور شامل آن میشود.

3-تابلو برق مینیاتوری داخل واحد که وظیفه توزیع برق به روشنایی و پریز برق ها به وسیله حفاظت از طریق مینیاتوری در داخل واحد ها را دارد.


تابلو برق ها از نظر ایستایی به دودسته تقسیم میشوند:

1-تابلو برق دیواری (wall mounted) که بر روی دیوار (روکار) ویا داخل دیوار (توکار) نصب می شوند.

2-تابلو برق ایستاده (self standing) که در روی سطح کف زمین بصورت خود نگهدار و بدون نیاز به تکیه به جایی نصب می شوند.


تابلو برق استیل چیست؟

تابلو برق استیل (تابلو استیل) به تابلویی گفته میشود که فلز بدنه آن بجای ورق آهن سیاه از ورق استیل ساخته می شود،در تابلو برق استیل نیازی به رنگ آمیزی نمی باشد چون بدنه تابلو برق استیل در برابر خورندگی و زنگ زدگی مقاوم است و کاربرد این تابلو برق ها بیشتر در صنایع غذایی و کارخانجات فراورده های شیر می باشد زیرا تابلو برق استیل را میتوان بارها شسته و ضدعفونی کرد.ساتم الکتریک (سینا نوین ) تولید کننده تابلو برق استیل با بهترین کیفیت مطابق با استانداردهای جهانی می باشد.

ساتم الکتریک (سینا نوین ) تولید کننده انواع تابلو برق طرح ریتال در مدلهای روکار،توکار،سلول ایستاده،پیانویی و استیل با بهترین کیفیت (ساخته شده مطابق با استانداردهای رعایت شده در شرکت ریتال آلمان)دارای نوار درزگیر جهت آبندی درب تابلو و لبه های خمیده جهت جلوگیری بیشتر از ورود مایعات به داخل تابلو و لولای مخفی برای استحکام و زیبایی بیشتر تابلو برق

 

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *