شرکت کابل متال در سال ۱۳۷۰ تاسیس و در سال ۱۳۷۵ به بهره‌برداری رسید. طی سال‌های ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۰ موفق به اتمام پروژه ایجاد کارخانه تولید کابل فشار قوی و غلاف سربی گردید. در ابتدای سال ۱۳۹۳ این واحد تولیدی نسبت به نوسازی ماشین‌آلات و بروزرسانی سیستم‌های تولید و مجهز نمودن آنها به تکنولوژی‌های روز اقدام نمود و از بهمن ۱۳۹۴ این شرکت توانست با خرید ماشین‌آلات جدید فضای کارخانه را به ۵۵۰۰ متر افزایش دهد.
محصولات تولیدی این شرکت از سال ۱۳۸۰ با استقرار سیستم مدیریت یکپارچه و ایجاد مدیریت تضمین کیفیت و سیستم‌های کنترل خط تولید، از مشخصات فنی مطابق با استانداردهای ملی و یا استانداردهای رایج بین‌المللی برخوردار گردید.
در حال حاضر این شرکت دارای بیش از ۲۰۰ نفر نیروی انسانی و ۲۰،۰۰۰ متر مربع فضای تولید واقع در بزرگترین شهرصنعتی کشور با توان تولید ۱۲،۰۰۰ تن انواع سیم و کابل برق فشار ضعیف و فشار متوسط با تنوع تولید ۲۰۰۰ نوع و مجهز به آزمایشگاه HV برای تست کابل فشار متوسط و قوی با بهترین امکانات و آزمایشگاه LV اکرودیته ISO 17025 به عنوان آزمایشگاه همکار سازمان استاندارد و آزمایشگاه دود جهت تست کابل‌های نسوز می‌باشد.