سرسیم

احتمالا در سیم کشی ها و ادوات الکتریکی، قطعات فلزی را مشاهده کرده باشید که به عنوان اتصال دهنده های الکتریکی در تجهیزات مدار های الکتریکی مورد استفاده قرار گرفته باشند، به این قطعات فلزی سرسیم می گویند. سرسیم سینا نوین  اتصال دهنده های الکتریکی و یا قطعات فلزی هستند که برای اتصال مدارهای الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرند. این قطعات می توانند به صورت اتصال موقت و یا اتصال دائمی در تاسیسات برقی مورد استفاده قرار گیرد. به بیان ساده تر سرسیم سینا نوین  برای اتصال مطمئن و ایمن کابل ها و سیم های افشان به یکدیگر یا یک پایانه الکتریکی به کار می رود. اصلی ترین وظیفه سرسیم ها برقراری و تداوم جریان الکتریکی در مسیر انتقال است. این قطعات فلزی برای حداکثر رسانایی ساخته شده و در دو نوع عایق و غیر عایق طراحی و تولید می شوند.

سرسیم های عایق سبب نارسانا شدن و حفاظت قطعه در برابر رطوبت، آب، گرما و سرمای شدید می شود. سرسیم های غیر عایق نیز در مواردی که ایمنی و حفاظت زیاد مطرح نباشد گزینه مناسبی از نظر اقتصادی خواهند بود.

انواع سرسیم

انواع سرسیم

سرسیم ها با توجه به کاربردهای گوناگونی که دارند دارای انواع مختلفی هستند که شامل :

سرسیم وایرشو

سیم های افشان به دلیل داشتن رشته های مسی فراوان عمدتاٌ در حین نصب پراکنده شده و خطر برق گرفتگی را افزایش می‌دهند. به همین دلیل از سرسیم یا وایرشو استفاده می شود تا علاوه بر زیبایی کار، امنیت را نیز فراهم آورد .

وایرشوها از دو نوع وایرشو تکی و وایرشو دوبل تشکیل شده اند که معمولا به صورت روکش دار می باشند. ولی در بعضی از موارد خاص از نوع بدون روکش آن نیز هم استفاده می شود که خیلی مرسوم نمی باشد.

سرسیم حلقوی یا گرد

سرسیم حلقوی، گرد یا چشمی یکی از انواع سرسیم های موجود در بازار است که به منظور اتصال پیچ هادی به سیم استفاده می شود. برای نصب سرسیم حلقوی سینا نوین  قبل از نصب ترمینال، باید پیچ هادی باز شده و قسمت هادی سرسیم حول پیچ جا گذاری و سپس پیچ بسته شود. به منظور اطمینان از داخل شدن مقدار کافی سیم در سرسیم و اتصال مطمئن بین آنها، روکش سرسیم حلقوی به صورت قیفی شکل طراحی شده است.

سرسیم دوشاخ یا چنگالی -سینا نوین

سرسیم دوشاخ یا چنگالی یکی دیگر از انواع سرسیم است که برای اتصال سیم به پیچ هادی، بدون نیاز به باز کردن کامل پیچ استفاده می شود. روکش این نوع از سرسیم نیز برای اطمینان از داخل شدن مقدار کافی سیم در سرسیم و اتصال مطمئن بین آن ها، به صورت قیفی شکل طراحی شده است.

سرسیم سوزنی (سینا نوین )

به منظور جلوگیری از آسیب و یا صدمه به سیم در حالتی که سیم به صورت مستقیم به سلول ترمینال وارد می شود، از سر سیم سوزنی استفاده می شود. برای استفاده، سرسیم سوزنی به سیم پرس شده و سپس قسمت هادی سرسیم داخل سلول ترمینال قرار می گیرد و پیچ می شود. در این حالت، ارتباط بین سیم و سلول ترمینال به واسطه قسمت هادی سرسیم سوزنی برقرار می شود.

روکش سرسیم سوزنی نیز قیفی شکل است .  

 

سرسیم دوراهی یا رابط ( سینا نوین)

سر سیم رابط یکی دیگر از انواع سرسیم است که برای اتصال دائمی دو انتهای یک سیم به یکدیگر و یا افزایش طول دو سیم برای رسیدن به یک دیگر استفاده می شود.

در این حالت برای اینکه سیم ها به خوبی از داخل آن رد شوند، آن را به صورت قیفی طراحی کرده اند تا کار کردن با آن راحت تر باشد.

سرسیم فیشی نری (کولری )

این نوع از سرسیم برای اتصال موقت دوسیم به کار می رود. سر سیم فیشی نری دارای اندازه های گوناگونی هستند و مطابق با نیاز مصرف کننده ها با استاندارد قابل قبولی تولید شده اند. برای نصب این سرسیم، با استفاده از یک زوج سرسیم فیشی نری و مادگی می توان صرفا با نیروی دست و بدون نیاز به ابزار اضافی عمل قطع و وصل بین دو سیم را به دفعات انجام داد. با توجه به نیاز به مقاومت بالا برای امکان باز و بسته کردن زوج سرسیم به تعداد دفعات زیاد، بر خلاف سرسیم های دیگر، جنس هادی این سرسیم از برنج (آلیاژ مس و روی) می باشد.

سرسیم فیشی مادگی (کولری )

سرسیم فیشی مادگی در مقابل سرسیم های فیشی نری، برای اتصال موقت دو سیم استفاده می شود. جنس هادی این مدل از سرسیم برق از برنج است و دارای لبه های برگشته شده می باشد. از این رو اتصالی محکم و قابل اطمینان را سر سیم فیشی نر ایجاد می کند. از این رو می توان از این زوج سرسیم در محیط های با ارتعاش بالا نیز استفاده کرد.  

 

تفاوت سرسیم و وایرشو

برای اتصال و نگهداری قسمت هادی کابل و سیم به شینه یا تجهیزات و اتصالات دیگراز وایرشو استفاده می شود. وایرشوها علاوه بر زیبایی و مرتب کردن دسته های کابل و سیم، ایمنی آن ها را نیز بالا می برد.

اما از سرسیم برای قراردادن سیم های رشته ای زیر پیچ یا اتصالات موقت دیگر استفاده می شود.

مزیت استفاده از سرسیم

هدف استفاده از سرسیم برای اتصال استاندارد و قابل اطمینان کابل ها و اتصالات است. در صورت عدم استفاده از سرسیم برای اتصال سیم به زیر پیچ، ممکن است هنگام سفت کردن پیچ، سیم از زیر آن در رفته و یا به درستی در زیر آن قرار نگیرد.

همچنین در برخی مواقع امکان نشتی جریان برق را نیز دارد که به دنبال آن، گرمای دستگاه افزایش پیدا می کند. در نتیجه این امر، کارکرد دستگاه مختل شده و یا منجر به آتش سوزی می شود.

قیمت سرسیم

سینا نوین یکی از عرضه کنندگان انواع سرسیم در بازار لاله زار است که با هدف ارائه خدمات به مشتریان و رعایت اصل کیفیت بالا همراه با قیمت مناسب در حال فعالیت است.

برای مشاهده قیمت و خرید سرسیم های سینا نوین در انواع مختلف، می توانید از طریق شماره های تماس و پیام رسان ها با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]